palma zdjecie

5 polskich zwyczajów, które szokują Hiszpana

Pisałam już o tym czego możemy nauczyć się żyjąc w hiszpańskim domu, więc teraz przyszedł czas aby dowiedzieć się jakimi polskimi przyzwyczajeniami możemy zadziwić obcokrajowca. Każdy kraj ma swoje zwyczaje i tradycje. Niektórych zaskakują nasz polskie kiszone ogórki, innych śledzie z cebulką, a jeszcze innych parówki z keczupem. Dziś przygotowałam dla Was 5  polskich zwyczajów, które szokują niemal każdego Hiszpana i Hiszpankę. Macie swoje typy?

5 polskich zwyczajów, które szokują Hiszpana - PIWO Z SOKIEM

Każda miłośniczka piwa, wie, że najsmaczniejsze do obiadu jest orzeźwiające lane piwo z sokiem. Co zdobędziemy gdy poprosimy o piwo z sokiem w hiszpańskiej restauracji? Najprawdopodobniej pytanie jaki sok sobie życzymy. Do wyboru będziemy mieć sok pomarańczowy, fantę, colę czy nestea. Oczywiście wszystko zostanie podane osobno. W Hiszpanii jak i wielu innych krajach w żadnej restauracji nie mają w ofercie soku do piwa! Nawet nie wyobrażają sobie sposóbu jego podania. Jedyną alternatywą dla naszego polskiego piwa z sokiem jest shandy czyli piwo i biała lemoniada w proporcji 1:1. Ewentualnie możemy poprosić o piwa owocowe lub o dodanie odrobinki grenadiny do kufla. Obserwujcie minę kelnerki!

5 polskich zwyczajów, które szokują Hiszpana - NO ZNACZY TAK

Pierwszy raz zwróciłam uwagę na to delikatne nieporozumienie podczas jednej z moich rozmów przez telefon w języku Polskim. Około 10 minutowa rozmowa z mamą przebiegała jak zawsze w przyjaznym nastroju. Co jakiś czas w trakcie dialogu przytakiwałam króciutkim i naturalnym dla mnie ‘no’. Już wtedy mogłam wyczytać zdumienie na jego twarzy ale jeszcze nie wiedziałam o co dokładnie chodzi. Po zakończonej rozmowie wszystko się wyjaśniło. Hiszpan bardzo szybko zapytał mnie “dlaczego tak często nie zgadzasz się ze swoją mamą?” Długo zajęło mi tłumaczenie i przekonywanie, że w języku Polskim NO znaczy TAK! A ja wcale nie próbuję robić sobie z nikogo żartów! Na pocieszenie powiem, że nie tylko Polska jest państwem, które możemy opacznie zrozumieć. Na przykład w Albanii gest naszego TAK czyli potrząsanie głową w górę i w dół oznacza NIE, a ruchy prawo i lewostronne oznaczają TAK. Pamiętajcie o tym podczas wakacji, można się nieźle zakręcić!

5 polskich zwyczajów, które szokują Hiszpana - POLACY NIE ROZUMIEJĄ ROSYJSKIEGO

Ten trend może już powoli się zmienia i coraz więcej ludzi potrafi rozróżnić Rosję od Polski. Natomiast jeszcze kilka lat temu był bardzo popularny. Do tej pory spotykam się z tym, że nowo poznane osoby, które znają krótkie zwroty w języku Rosyjskim próbują mi się nimi pochwalić. Szczerze mówiąc nie wiem dlaczego w 2020 roku nadal Polska i Ukraina są tak silnie kojarzone z Rosją i językiem Rosyjskim. Zawsze w takiej sytuacji staram się grzecznie wytłumaczyć, że niestety ale wiedza geograficzna mojego rozmówcy woła o pomoc.

5 polskich zwyczajów, które szokują Hiszpana - ZIEMNIAKI

Kiedyś usłyszałam, że tylko z ziemniakami i mąką uda mi się przeżyć miesiące i nie umrzeć z głodu! Hiszpanie są w szoku jak wiele potrafię wyczarować dzięki naszym poczciwym polskim ziemniakom!  Kopytka, kluski śląskie, pyzy, placki ziemniaczane, frytki, ziemniaki z różnymi rodzajami mięs i surówek. Ziemniaki chociaż popularne zdecydowanie nie są tak fantazyjnie wykorzystywane jak w Polsce. A skoro już jesteśmy w temacie ziemniaków! Niedługo na moim blogu pojawi się popularna ziemniaczana potrawa prosto z Majorki! Macie pomysły co to może być? Dajcie znać w komentarzach!

5 polskich zwyczajów, które szokują Hiszpana - CHODZENIE W DOMU NA BOSO

Czy jak przychodzicie do kogoś w odwiedziny ściągacie buty tuż za progiem? Ja osobiście byłam do tego przyzwyczajona. Czułabym się nieswojo przyjść w odwiedziny do rodziny, przyjaciół i wejść w ‘brudych’ butach. Mówiąc brudnych mam na myśli te same, w których byłam na zewnątrz. Hiszpanie raczej nie mierzą się z takimi rozterkami. Jeszcze ani jedna osoba, która przyszła do nas w odwiedziny nie zrobiła tego, ani nawet o to nie zapytała. Po czasie postanowiłam o to zapytać. Wytłumaczono mi, że ściąganie butów, czy kapcie dla gości to nie często spotykany zwyczaj. Teraz już sama wybiłam sobie to z głowy. Poza tym chodzimy głównie w klapeczkach i sandałkach po prostu o tym zapominam. 

Co dodalibyście do mojej listy 5 polskich zwyczajów, które zaskakują Hiszpanów? Macie takie doświadczenia, gdy z małego nieporozumienia wyłoniła się kolejna różnica kulturowa? Czekam na Wasze historię i wiadomości!

Jeśli chciałbyś poznać więcej hiszpańskich ciekawostek zajrzyj do zakładki TRAVEL. No i koniecznie zaobserwuj mnie na FACEBOOKU i na INSTAGRAMIE tam jestem bardzo aktywna i dzielę się wszystkimi nowościami na bieżąco

 

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Wyspiara

Najnowsze posty

Co spakować na Majorkę?

Co spakować na Majorkę? O czym musimy pamiętać aby nasz wyczekany, wakacyjny wyjazd był perfekcyjny? Dzisiaj pomogę Ci się spakować i przedstawię jedną z najpotrzebniejszych