WSZYSTKO O DRZWIACH: NAJLEPSZY PRZEWODNIK PO DRZWIACH

Witamy w wielkim ABC drzwi! Tutaj dowiesz się, jakie są drzwi, do czego służą drzwi i z czego można je wykonać. Abyś wiedział później, jakie są dla Ciebie odpowiednie drzwi.

Budowniczowie, właściciele i najemcy lubią myśleć o podłogach i kolorach ścian. Ale drzwi? Często poświęcają im zbyt mało uwagi. A jednak są tak ważne: chronią nasze mieszkanie lub dom; zapobiegają hałasowi i zapachom, a w niektórych przypadkach zapobiegają nawet nieszczęściom i poważnym pożarom. Przyjrzyjmy się rodzajom drzwi.

 

CZYM SĄ DRZWI – I DO CZEGO SĄ POTRZEBNE?

To, jakie drzwi potrzebujesz, zależy przede wszystkim od miejsca zastosowania: czy są to drzwi wewnętrzne czy zewnętrzne? Drzwi wejściowe powinny być przede wszystkim solidne i stabilne, aby zapewniały nam ochronę np. przed włamywaczami. To samo dotyczy drzwi do mieszkań w budynku mieszkalnym. W tym miejscu należy zwrócić szczególną uwagę na normy dotyczące klasy odporności (RC) na włamanie, zróżnicowane zachowanie klimatu w przypadku problemów z dużymi różnicami temperatur oraz izolację akustyczną.

Podobne kwestie dotyczą drzwi balkonowych i tarasowych, tj. izolacyjność akustyczna i ew. antywłamaniowa. Jednak w przeciwieństwie do drzwi wejściowych są one zwykle wykonane w całości ze szkła i dlatego są znacznie bardziej wrażliwe pod względem przepuszczalności temperatury.

białe drzwi

W samym domu chodzi wtedy głównie o drzwi wewnętrzne z jednej strony i drzwi działowe do pomieszczeń użytkowych, takich jak garaż, piwnica czy strych. Przy często masywnych drzwiach działowych najważniejsze są kwestie ochrony przeciwpożarowej. Również tutaj obowiązuje zasada: Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na normy DIN oraz na to, że w razie awarii można je łatwo otworzyć od wewnątrz, aby pozostawić otwarte drogi ewakuacyjne.

Drzwi wewnętrzne to przede wszystkim kwestia wyglądu: czy chcę użyć drzwi do podkreślenia akcentów w pomieszczeniu? Czy pomieszczenie może potrzebować światła z zewnątrz? Jak duży jest pokój? Czy w razie potrzeby chcę uniknąć przeciągów lub nieprzyjemnych zapachów? Drzwi są również ważne w domu, aby zapobiec hałasowi – każdy, kto ma dzieci, wie dlaczego.

Z JAKIEGO MATERIAŁU POWINNY BYĆ WYKONANE MOJE DRZWI?

W zasadzie drzwi mogą być wykonane z czterech materiałów: Drewno wraz z materiałami pokrewnymi, takimi jak wysokiej jakości preszpan, plastik, szkło i metal.

Drzwi drewniane to klasyka, zwłaszcza do wnętrz. Chociaż drzwi z litego drewna mają pewną wagę, obecnie istnieje szeroka gama materiałów drewnopochodnych, z których można je wykonać. Zaletą drewna jest to, że jest ciepłym materiałem, który upiększy każde pomieszczenie i może być wykonany w niemal dowolnym kształcie czy kolorze. Ponadto drewno dobrze izoluje – i zapewnia pewien stopień prywatności.

Drzwi ze szkła lub takie, które niosą ze sobą większe wycięcie światła, powiększają przestrzeń, doświetlają ją – a tym samym, w zależności od charakteru, mogą ocieplać równie dobrze drzwi drewniane. Drzwi szklane doskonale sprawdzają się we wnętrzach, w których gromadzi się wiele osób, a także jako drzwi balkonowe i tarasowe czy ciemne pomieszczenia, które potrzebują światła z zewnątrz. Niezwykły wygląd jest teraz możliwy dzięki szkłu, które można wykorzystać do tworzenia wspaniałych akcentów projektowych: dzięki grawerowaniu, matowaniu i innych elementach. Ale uwaga: jako drzwi wewnętrzne mniej chronią przed różnicami temperatur między korytarzem a pomieszczeniem.

Plastik świetnie nadaje się również na drzwi – szczególnie przy wejściu do domu. Dzieje się tak, ponieważ lekki materiał jest odporny na warunki atmosferyczne i łatwy w utrzymaniu. Jeśli drzwi są wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, zapewniają doskonałą ochronę przed włamaniem.

Z drugiej strony drzwi wykonane z metalu są optymalne do ochrony przeciwpożarowej, a także do drzwi wejściowych. Chronią przed włamywaczami, a także wytrzymują wysokie temperatury w przypadku pożaru. Oczywiście często są masywne, a przez to stosunkowo ciężkie – co nie wszędzie pasuje.

 

TECHNOLOGIA DRZWI: JAKIE SĄ RODZAJE DRZWI?

To, co większość ludzi uważa za drzwi, to tak zwane drzwi wahadłowe – zwane również drzwiami obrotowymi. Wiszą na dwóch zawiasach, które zwykle mocuje się do ściany za pomocą ościeżnicy. Otwierają się do pokoju i obracają pod ścianą. Jeśli podoba Ci się bardziej dostojny i masz wystarczająco dużo miejsca, drzwi dwuskrzydłowe są opcją. Zwłaszcza między dwoma salonami zrobią wrażenie na gościach i stworzą element, który emanuje hojnością.

Sprytną alternatywą dla mniejszych pomieszczeń, takich jak toaleta dla gości, spiżarnia, garderoba czy strefa domowego biura, są drzwi przesuwne. Ich zaletą jest to, że zajmują bardzo mało miejsca – a w niektórych przypadkach można je nawet wbudować w ścianę.

To samo dotyczy drzwi harmonijkowych: oszczędzają miejsce i są praktyczne. Nowoczesne drzwi harmonijkowe również nie mają nic wspólnego ze staromodnymi drzwiami harmonijkowymi z połowy XX wieku, które do dziś są montowane w wielu halach wielofunkcyjnych.