okupas

Okupas – czego boją się Hiszpanie?

Gorący temat, który w Hiszpanii jest znany od lat, a dopiero od kilku miesięcy stał się bardziej popularny w Polsce. Trudno powiedzieć dlaczego tak, rzadko mówiło się o ‘okupas’. Szczególnie na forach i w artykułach o zakupie nieruchomości w Hiszpanii. Może zacznę od tego czym jest zjawisko ‘okupas’ i dlaczego warto się z nim zapoznać jeśli myślimy o przeprowadzce. 

Okupas – jest to stwierdzenie określające ludzi, którzy nielegalnie zajęli daną nieruchomość i nie można ich z niej wyrzucić. Jeszcze kilka lat temu ideologia OKUPA opierała się na zajmowaniu jedynie nieużytkowych lokali i demonstrowaniu tego, na znak sprzeciwu wobec obecnego systemu. Coś na wzór polskich anarchistów. Później praktykę tę zaczęto wykorzystywać nie tylko na znak buntu. Stawała się ona usprawiedliwieniem dla biedy i braku dachu nad głową. Bezdomna osoba trafiając na (jej zdaniem) niezamieszkały lokal potrafiła wtargnąć i zająć ją na czas nieobecności właścicieli. Ale czy to jest legalne? Czy można tak po prostu wtargnąć na nieruchomość nienależącą do nas? Okazuje się, że tak!

OKUPAS - Dlaczego to takie proste?

W teorii obowiązujące prawo na terenie Hiszpanii mówi o tym, że tzw. szybką eksmisję dzikich lokatorów można wykonać do 48 godzin od ich włamania się na naszą posesję. Późniejsze powiadomienie służb będzie skutkowało, jedynie wniesieniem skargi i ewentualnym skierowaniem sprawy do sądu. Jedynie na mocy wyroku sądowego można siłą wyeksmitować ‘okupas’ i wejść w ponowne posiadanie własnej nieruchomości. Brzmi banalnie? Niestety tak. W praktyce oczywiście nie jest tak łatwo. Przypadkowa osoba z ulicy nie może po prostu wejść do pustego mieszkania. Tym bardziej gdy jego właściciele są w pracy, na wyjeździe służbowym lub weekendowo poza miastem. Po pierwsze Hiszpanie są bardzo wyczuleni na tego typu sytuacje. Nauczeni doświadczeniem reagują na wszelkie nieprawidłowości w swoim sąsiedztwie. Po drugie nowe budownictwa są wyposażane w system kamer i często strzeżone przez dozorcę. Po trzecie w większości przypadków, jeśli po okresie dłuższym niż 48 godzin właściciel pojawi się w domu i zgłosi problem na policje prawdopodobnie zostanie on rozwiązany na miejscu. 

Kiedy mieszkanie przejmuje OKUPAS?

Wyobraźmy sobie taką sytuacje. Wracając w niedzielny wieczór z rodziną, z weekendowego wyjazdu nad morze, gdzie mamy drugą posiadłość, zastajemy obcych ludzi na kanapie w salonie, popijających wesoło piwko. To jest włamanie. I wtedy zdecydowanie jedynym i właściwym krokiem jest telefon na numer 112. Jeszcze tego samego dnia problemu powinno nie być. Kłopoty pojawiają się w tej samej sytuacji ale gdy po włożeniu kluczy do zamku okazuje się, że nasze już nie pasują, a drzwi nikt nie otwiera. Wtedy mamy do czynienia z przejęciem mieszkania. Jeżeli ‘okupas’ podczas naszej nieobecności ‘zadomowi’ się w naszym mieszkaniu, wymieni zamki, przeprowadzi drobny remont, czy umieści w środku swoje rzeczy, powiedzmy sobie szczerze mamy przerąbane. Wtedy szybki telefon na numer 112 nic nie da. Sprawa jedynie zostanie zgłoszona, a przed nami jedynie długi i żmudny, trwający miesiącami lub latami proces sądowy. Problem polega na tym, że nie możesz tak po prostu kogoś wyrzucić na bruk. Aby na własną rękę wyeksmitować ‘okupas’ zobowiązany jesteś do zapewnienia mu innego lokum. Te kuriozalne prawo i jego luki, zmieniły życie w piekło wielu obywateli Hiszpanii. 

Kiedy prawo jest po naszej stronie?

Wiele źródeł donosi, że do 1996 roku nie istniała, żadna regulacja prawna, dzięki której, można byłoby wyciągnąć konsekwencje wobec ‘okupas’. W późniejszych latach prawo zostało zaostrzone i obecnie broni właściciela mieszkania. Co za tym idzie zdecydowana większość spraw sądowych jest rozpatrywana pozytywnie. Więc tak jak wspomniałam wcześniej, dzicy lokatorzy są eksmitowani na mocy wyroku sądowego. Najbardziej frustrujące w tym wszystkim jest to, że gdy dochodzi do zajęcia mieszkania, tracisz dostęp do swojego miejsca zamieszkania, ale również do jego zawartości! Na Twoją niekorzyść może wpłynąć to, że posiadasz inną posiadłość lub w zajętym domu przebywają dzieci. Niestety znane są Hiszpanii również przepadki gdy wyrok sądu zadziałał na niekorzyść właściciela mieszkania. Ze względu na sytuację ‘okupas’ nie można było ich wyrzucić na bruk. 

Jak zostać OKUPAS?

Na pierwszy rzut oka może nam się wydawać, że w takim razie nasze mieszkanie wymaga 24 godzinnego nadzoru. A inwestycja w mieszkania, w Hiszpanii mija się z celem. Bilans zysków i strat okazuje się być ujemny. Niekoniecznie. ‘Okupas’ możesz stać się nie tylko będąc zawodowym wyłudzaczem mieszkań. Sytuacja na świecie sprawiła, że wzrost tego typu zajęć nieruchomości wzrosła ze względu na biedę i przyrost bezrobocia. Wiele dotychczas normalnie żyjących osób, ze względu na sytuacje finansową przestała płacić, na przykład, raty kredytu hipotecznego. Co za tym idzie właścicielem mieszkania staje się bank. My zostajemy wyrzuceni z mieszkania lub nawet go nie opuszczamy. Przecież nie jesteśmy jego właścicielami, a poza nami nikt tam nie mieszka i nie zamieszka. Co czyni mieszkanie ‘niezamieszkałym’. W ten oto sposób stajemy się dodatkowym problemem dla kraju i przed nami procesy sądowe. Oczywiście tłumacząc ten przykład nie usprawiedliwiam zjawiska ‘okupas’. Do wielu zajęć nieruchomości dochodzi również przez swoistą ‘mafie’, która zajmuje się tym od lat. Szczególnie jeżeli chodzi o opuszczone lokale, niedokończone budowy, garaże itp. 

Mam nadzieję, że przybliżyłam Wam problem ‘okupas’ na terenie Hiszpanii. Problem istnieje ale nie powinien zniechęcać nikogo do zakupu nieruchomości. Zdecydowanie jest on bardziej dotkliwy w stosunku do państwa i banków niż do osób prywatnych. Ciekawa jestem Waszych reakcji i komentarzy dotyczących tego problemu! 

Jeśli chcecie poznać więcej hiszpańskich ciekawostek zapraszam do zakładki TRAVEL. Zapraszam również na mój INSTAGRAM gdzie jestem bardzo aktywna, odpisuję na wiadomości i komentarze oraz pokazuje hiszpańską codzienność. Zajrzyj również na mój YouTube tam dowiesz się więcej na temat Majorki.

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Wyspiara

Najnowsze posty

Pogoda na Majorce – latem i zimą

Jedno z moich znienawidzonych pytań! Jaka jest pogoda na Majorce? Nigdy nie sądziłam, że to będzie jedno z najczęściej zadawanych pytań na moim instagramie. A