palma

Palma de Mallorca – życie idealne?

Palma de Mallorca przez wielu okrzyknięta najlepszym miejscem do życia w Europie. The Times w 2015 roku opisał Palmę jako najlepsze miejsce do życia na świecie! Wpływa na to wiele czynników. Ale o tym później! Najpierw poznajmy ją bliżej.

Oto kilka podstawowych faktów, o tym uroczym mieście, jakim jest Palma de Mallorca:

 • – jest to stolica Majorki, a także całych Balearów,
 • – ludność, w Palmie to blisko 50% wszystkich obywateli Majorki,
 • – w sezonie jest to największy punkt turystyczny na wyspie,
 • – komunikacja miejska jest najlepiej rozwinięta właśnie tutaj,
 • – w 2009 roku, miały miejsce ostatnie zamachy terrorystyczne, na szczęście obeszło się bez ofiar.

Poziom życia

Jednym z czołowych argumentów, przemawiających za przeprowadzką na wyspe jest stosunek kosztów życia do potencjalnych zarobków. Wynagrodzeniem, które spokojnie jesteś w stanie osiągnąć to około 1200 / 1300 e. Oczywiście wszystko zależy od zawodu jaki wykonujesz, a także od pory roku. Jeśli zdecydujesz się na branże turystyczną w sezonie Twoje zarobki pójdą w górę, a w zimie analogicznie w dół. Wielkim plusem Palmy jest to, że tutaj turyści przybywają cały rok, co zwiększa Twoje szanse na dłuższy sezon, czyt. większe zarobki. Oczywiście w sezonie zimowym nie ma ich tak wielu aczkolwiek jeśli jesteś elastyczną osobą i nie boisz się nowych wyzwań zawsze możesz spróbować pracy w innej branży. Palma de Mallorca to miasto! Nie jest to Wrocław czy Warszawa ale na wyspiarskie możliwości daje nam ona największą perspektywę rozwoju i stałej pracy. Nie jest tajemnicą, że ludzie mieszkający na turystycznych wyspach pracują tylko w sezonie letnim, ponieważ w ziemie tej pracy po prostu nie ma. Większość hoteli redukuje ilość etatów. Restauracje, bary i kluby po prostu się zamykają. Podsumowując jeśli pracujesz sezonowo, załóżmy w branży turystycznej bądź gastronomicznej, jesteś w stanie zarobić wystarczająco aby spokojnie przezimować na miejscu bądź w podróży. Wielu moich znajomych funkcjonuje właśnie w taki sposób. Pracują od kwietnia do września, a pozostałe miesiące spędzają na wymarzonych wakacjach. Kusząca perspektywa?

Ile to kosztuje?

Ceny w sklepach nie są najniższe! Ba, według wielu nieoficjalnych rankingów jest to najdroższe miasto w Hiszpanii. Więc ile zapłacisz w sklepie za podstawowe artykuły? Przyjrzyjmy się temu bliżej na podstawie kilku przykładów:

 • – bagietka pszenna ok 0,45e / 1,89 zł
 • – ziemniaki 5kg ok 4,70e / 19,74 zł
 • – mleko ok 0,59e / 2,5 zł
 • – papier toaletowy ok 8 rolek 2e / 8,4 zł
 • – 6 jajek ok 1,6e / 6,72 zł
 • – wino ok 3e / 12,6 zł.
 • – bilet autobusowy ok 2e / 8,4 zł

Chyba nie jest najgorzej co? Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że za 60/70 euro jestem w stanie zrobić zakupy dla dwóch osób na około tydzień czasu. Uwzględniając potrzebne środki czystości, a warzywa kupując w lokalnym warzywniaku. A co jeśli wybieramy się na obiad w restauracji? Tutaj rozbieżność cen jest kolosalna. Ale powiedzmy sobie szczerze, tak jest na całym świecie. Najtańszą dostępną opcją są restauracje w formie bufetu. Płacisz raz i jesz ile chcesz. Pełna swoboda! Tapas, mięso, owoce morza, desery czy sushi za jedyne ok 10 / 12 euro.

Mniejsze potrzeby!

Nie wiem czy zastanawialiście się jakie potrzeby ma przeciętny wyspiarz. Zacznijmy od najbardziej oczywistej sprawy jaką jest brak minusowych temperatur. Tutaj posiadacze domów nie wydają połowy swojego majątku na węgiel. Nikt nie kupuje sobie miliona grubych, zimowych kurtek i setek par kozaków przez całe życie. Jedna zimowa kurtka i jedne zimowe buty wystarczają na lata! Poza tym ludzie tutaj mają inna mentalność. Nikomu nie imponują markowe ubrania. Nikt nie jest oceniany ze względu na wygląd i cenę jaką ma na metce. Auta mają pełnić swoją funkcję – dowieźć na miejsce, zmieścić się w każdy zakamarek wąskich uliczek i pozwolić na swobodne parkowanie. O majętności człowieka świadczy ilość nieruchomości, które posiada. A uwierzcie mi na wynajmie możesz zarobić krocie!

Palma de Mallorca – za co ją kocham?

Okej. Omówiliśmy nasze życie od strony praktycznej. Ale co sprawia, że ludzie zakochują się w Palmie na zabój? Z mojego punktu widzenia ważną kwestią jest to, że czuję się tutaj jak w normalnym mieście. Nie nudzę się. Wszystkie atrakcje, które stolica przygotowała dla turystów są również dostępne dla mieszkańców i to w lepszej, niższej cenie! Za dnia Palma żyje szybko. Możemy załatwić tutaj wszystkie ważne dla nas sprawy. To właśnie tutaj jest najwięcej, lekarzy, dentystów czy fryzjerów. Palma daje nam wybór! Oczywiście zdaję sobie sprawę, że w odpowiedzi na ten post mogę otrzymać miliony argumentów, dlaczego NIE wybierać Palmy. Wydaję mi się, że wszystko zależy od człowieka, od tego jakie ma potrzeby i oczekiwania względem życia. Jedni potrzebują spokoju i dzikich plaż, inni głośnego i towarzyskiego życia. Palma de Mallorca daleka jest od urokliwych, małych miejscowości rozłożonych po całej szerokości wyspy. To tam znajdziecie najwięcej lokalnych ludzi, nabierzecie Majorkańskich nawyków i zaczniecie rozpoznawać Majorkański język. Nie sprawia to jednak, że Palma traci na swojej wartości. Ja żyjąc w mieście bardziej doceniam weekendowe wypady są one dla mnie po prostu dodatkową atrakcją i chwilą na doładowanie baterii. Palma też ma swój urok! Nie bez powodu jest to najbardziej oblegane miejsce przez turystów! Jest to zdecydowanie MUST HAVE na Twojej mapie zwiedzania Majorki. Klimatyczne uliczki, liczne zabytki utrzymywane w świetnym stanie, sprawiają, że możesz spacerować godzinami po całym mieście i wciąż zachwycać się nowymi widokami. Słyszałam nawet takie określenia jak mała Barcelona, co według mnie jest wielkim komplementem dla Palmy!

Jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej na temat Majorki zapraszam do zakładki TRAVEL! A jeżeli chcesz być na bieżąco z nowościami zapraszam na mój FACEBOOK lub INSTAGRAM!

Enjoy!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Wyspiara

Najnowsze posty

Wybory prezydenckie 2020 za granicą!

Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Jest to dzień, w którym każdy Polak powinien wypełnić swój obowiązek obywatelski i stanąć nad urną wyborczą. Według

Sobrasada z miodem i jajkiem sadzonym

Dzisiaj zawitamy do stu procentowo Majorkańskiej kuchni! Sobrasada została już opisana przeze mnie w TOP 5 – wyrobów mięsnych, jako najbardziej rozpoznawalny, tradycyjny produkt na