pogoda na majorce

Pogoda na Majorce – latem i zimą

Jedno z moich znienawidzonych pytań! Jaka jest pogoda na Majorce? Nigdy nie sądziłam, że to będzie jedno z najczęściej zadawanych pytań na moim instagramie. A jednak! Więc aby rozwiać wszelkie wątpliwości postanowiłam napisać osobny post na ten temat i przybliżyć średnią temperaturę dla poszczególnych pór roku.

Jaka jest pogoda na Majorce latem?

Pogoda na Majorce latem, w sezonie czyli mniej więcej od kwietnia/maja do października to jedna wielka dawka witaminy D3! W sezonie zaczynając od kwietnia, temperatury oscylują w granicach 16 stopni. Później temperatura rośnie aż do najgorętszych miesięcy – lipca i sierpnia, gdzie średnio w ciągu dnia mamy 30 stopni! I tutaj muszę powtórzyć 30 stopni to ta uśredniona temperatura. Bywają dni, w które termometry osiągają górną granicę swoich skal! W tym roku w jednym z bardziej upalnych dni jakie pamiętam, na moim liczniku pojawiło się 50 stopni! Te miesiące są naprawdę upalne. W godzinach okołopołudniowych czyli w trakcie hiszpańskiej sjesty, większość lokalnych mieszkańców jeśli nie musi wyjść, to stara się pozostać w domu. Dwa miesiące upałów daję się nieźle we znaki. Oczywiście prawdą jest, że w ciągu tych upalnych miesięcy może pojawić się deszcz, może pojawić się również burza czy sztorm. Ale jest to zdecydowanie rzadkie zjawisko, w porównaniu do liczby dni słonecznych.

Poniżej przedstawiam, uśrednione temperatury poszczególnych miesięcy na podstawie średniej z poprzednich lat.

Jaka jest pogoda na Majorce zimą?

To zdecydowanie moja ulubiona część roku! Pogoda na Majorce zimą wcale nie jest przereklamowana! Pomimo tego, że temperatury spadają i słońce nie opala już tak szybko naszych ciał, to w słoneczne dni jest bardzo przyjemnie! Zima jest idealnym okresem na zwiedzanie wyspy. Zdecydowanie mniejsza ilość turystów  i znośnie temperatury zachęcają lokalnych mieszkańców do odwiedzania nowych miejsc! Zawsze gdy ktoś pyta mnie czy warto przyjechać na Majorkę w okresie zimowym odpowiadam, że TAK! Jest też ciemna strona chłodniejszych miesięcy na Majorce. A mianowicie, na wyspie jest około 300 dni słonecznych, co oznacza, że około 2 miesiące w ciągu całego roku to te pochmurne i deszczowe. Niestety większość z nich kumuluje się właśnie od listopada do marca! To wtedy mamy do czynienia z różnego rodzaju burzami, powodziami, a nawet małymi tornadami! Na szczęście tornada pojawiają się jedynie na morzu i już od wielu lat, te niezwykle groźne, tuby wirującego powietrza nie dotarły na ląd. Kolejną mroczną stroną okresu zimowego na Majorce jest wysoka wilgotność powietrza. Co w praktyce oznacza, że odczuwalna temperatura w zimie jest zdecydowanie niższa niż ta, którą pokazuje termometr.

Poniżej przedstawiam uśrednione temperatury poszczególnych miesięcy na podstawie średniej z poprzednich lat.

Z serii dodatkowych ciekawostek o pogodzie na Majorce chciałabym wspomnieć o niesamowitym zjawisku pogodowym jakim jest śnieg! Śnieg na Majorce pojawia się bardzo rzadko. Opady występują zaledwie kilka dni w roku i nie utrzymują się zbyt długo. To nie wszystko! Śniegu nie uświadczysz w stolicy wyspy! Pojawia się jedynie w wyższych częściach gór. Ostatnie opady, które zaskoczyły Majorkańczyków wystąpiły w 2015 roku. Mówiła o tym nawet polska telewizja! Dla lokalnych mieszkańców nie jest to powód do radości. Drogi i samochody nie są przystosowane do takich warunków pogodowych, dlatego, niektóre ulice zostają zamykane lub częściowo ogranicza się na nich ruch.

Jeśli chciałbyś poznać więcej Hiszpańskich ciekawostek zapraszam do zakładki TRAVEL. Zapraszam również do obserwowania moich profili w mediach społecznościowych na INSTAGRAMIE, FACEBOOKU i YOUTUBE tam jestem bardzo aktywna i dzielę się moją hiszpańską rzeczywistością!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Wyspiara

Najnowsze posty

Pogoda na Majorce – latem i zimą

Jedno z moich znienawidzonych pytań! Jaka jest pogoda na Majorce? Nigdy nie sądziłam, że to będzie jedno z najczęściej zadawanych pytań na moim instagramie. A