Processed with VSCO with u1 preset

Wigilia na Majorce – Majorkańskie Boże Narodzenie

Wigilia na Majorce! Wiem, że dla wielu z Was świąteczne tradycje są niezwykle ważne i nie wyobrażacie sobie opuścić rodzinnego, wigilijnego stołu w ten świąteczny czas. Ale wiem też, znajdują się tu osoby, które kochają podróże i z chęcią skosztowałyby innej, świątecznej kultury! Dzisiaj przybliżę Wam tradycje i zwyczaje, które panują na Majorce podczas Świąt Bożego Narodzenia!

Boże Narodzenie na Majorce

Świąteczny klimat na Majorce zaczyna być odczuwalny już z pierwszymi dniami grudnia. Pomimo, że na próżno szukać tu minusowych temperatur czy zamieci śnieżnych (o pogodzie na Majorce przeczytacie TUTAJ) to klimat świąteczny zostaje zachowany! Co roku odbywa się oficjalne zapalenie światełek w stolicy i nie tylko! Wygląda to fenomenalnie i mega klimatycznie! Mój film ze Palma de Mallorca z tego okresu zobaczycie TUTAJ. Sklepy i galerie handlowe zaczynają przystrajać swoje wnętrza i serwować swoim klientom świąteczne utwory. W ich asortymencie pojawiają się świąteczne ozdoby i inspiracje. Mniej więcej w połowie grudnia ludzie zaczynają przystrajać swoje domy. Nie mam na myśli tutaj obfitych dekoracji! Przejeżdżając ulicami Palma de Mallorca w tym roku, jestem w stanie policzyć na placach jednej ręki, ile domów i mieszkań miało zewnętrzne ozdoby świąteczne. Królują tu zdecydowanie bardziej skromne dekoracje. Tradycja głosi, że na Majorce zamiast choinki mieszkańcy przystrajają i rozkładają małe szopki, na wzór tej w której urodził się Jezus Chrystus. Takie rozwiązania podejrzewam, że są jeszcze w poszczególnych domach, ale zdecydowanie rzadziej spotykane niż 50 lat temu. Na ten moment nie znam nikogo, kto zamiast świątecznej choinki, wybrałby świąteczną szopkę. 

Dodatkowym bodźcem do wyczekiwania świąt jest świąteczna loteria. Dokładniej mówiąc jest to loteria organizowana od 1812 roku, w której można wygrać ogromną sumę pieniędzy. Jeden zestaw numerów kosztuje 20e, a cały pełny kupon 200e. Hiszpańskie rodziny często dzielą się ze sobą tymi numerami aby nie ponosić jednorazowo tak dużego kosztu, a jednocześnie mieć pełnowartościowy kupon. Losowanie odbywa się 22 grudnia i gromadzi ogromną widownie! Wszyscy zniecierpliwieni czekają na wyniki. 

 Co roku o tej porze Majorka przyciąga turystów, którzy chcą spędzić święta w pięknym miejscu. Hotele przygotowują specjalne oferty świąteczne, a restauracje kolacje wigilijne. Mówiąc kolacja wigilijna nie mam na myśli tradycyjnych 12 potraw, popijanym kompotem z suszu. Na Majorce Wigilia wygląda ZUPEŁNIE inaczej! 

Wigilia na Majorce

Kolacja Wigilijna na Majorce zdecydowanie różni się od naszych, polskich tradycji. Przede wszystkim nie ma tu postu ani okresu adwentowego. Co w sposób bezpośredni ma związek z potrawami wigilijnymi! Przede wszystkim na Majorkańskim stole znajdziemy mięso! Z informacji, które zebrałam zdecydowanym zwycięzcą jest indyk. Podawany w całości, często faszerowany, a na jego przygotowanie nie ma jednego przepisu. Pojawiają się też ryby, owoce morza (które swoją drogą w okresie świątecznym drożeją) oraz tradycyjne Majorkańskie wypieki. Jednym z świątecznych przysmaków jest na przykład Turron, czyli masa migdałowa (nie tylko, zdarzają się inne rodzaje orzechów) podawana w kostkach lub tabliczkach.

Kolacja sama w sobie nie jest tak wystawna jak w Polsce. Nie rozpoczyna się jej modlitwą ani dzieleniem się opłatkiem. Po prostu wszyscy siadają do stołu, rozmawiając jedzą i popijają wino. Po wszystkim zarówno młodzi jak i starsi Hiszpanie wychodzą do barów restauracji, spotykają się ze znajomymi. Lokale często przygotowują świąteczne oferty. Co w Polsce byłoby nie do pomyślenia tutaj jest normalnym zwyczajem. 

Pewnie zastanawiacie się kiedy w takim razie jest czas na świąteczne prezenty! Jeszcze lata temu dzieci nie były przygotowywane na przyjście Świętego Mikołaja. Nie jest to Majorkańską tradycją. Ten dzień zastępował 6 stycznia, czyli nasze, polskie Święto Trzech Króli. To właśnie oni zakradali się do hiszpańskich domów i zostawiali dzieciom upominki. Jednak nie każde dziecko na nie zasługiwało. Hiszpania ma też odpowiednik naszej polskiej rózgi. Niegrzeczne dzieci były obdarowywane węglem! Małym, czarnym węgielkiem! Wiem, że brzmi to bardzo śmiesznie, ale w większości przypadków był to żart rodziców, a później wręczali dziecku już ten prawidłowy prezent! Prawdziwy węgiel bardzo rzadko lądował w rękach malucha, najczęściej były to słodkie zamienniki, przypominające kawałek węgla.

Na ten moment święta na wyspie są już bardziej europejskie niż tradycyjne majorkańskie. Prezenty wręczane są właśnie z okazji Bożego Narodzenia, czekają pod choinką 24 grudnia lub w zamkniętym pomieszczeniu o poranku 25 grudnia. O obu wersjach słyszałam więc obie są równie prawdopodobne! 

Podsumowując Wigilia na Majorce nie jest tak spektakularnym wydarzeniem jak w Polsce. Ma swój czar i urok, ale ja zdecydowanie wolę naszą, polską i w tym klimacie pozostanę podczas tych świąt choć jestem właśnie na wyspie! 

Jeżeli jesteście ciekawi Hiszpanii i Majorki zapraszam po więcej do mojej zakładki TRAVEL oraz na moje media społecznościowe INSTAGRAM, FACEBOOK i YOUTUBE! Tam pokazuje codziennie życie Polki w Hiszpanii, odpisuje na wiadomości i jestem bardzo aktywna! 

Wesołych świąt!

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Wyspiara

Najnowsze posty

Pogoda na Majorce – latem i zimą

Jedno z moich znienawidzonych pytań! Jaka jest pogoda na Majorce? Nigdy nie sądziłam, że to będzie jedno z najczęściej zadawanych pytań na moim instagramie. A