glosownie

Wybory prezydenckie 2020 za granicą!

Tegoroczne wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Jest to dzień, w którym każdy Polak powinien wypełnić swój obowiązek obywatelski i stanąć nad urną wyborczą. Według mnie wybory prezydenckie w tym roku, w naszym kraju są szczególnie ważne i wyjątkowe. Wyjątkowość ich polega na sytuacji w jakiej znalazła się zarówno Polska jak i cały świat. Jest to moment, w którym możemy rozliczyć obecną władzę z podejmowanych działań podczas ostatnich 5 lat ale szczególnie, z działań podejmowanych na przestrzeni ostatnich kilku, gorących miesięcy. Zastanawialiście się kiedyś jak wyglądają wybory prezydenckie za granicą? Kto może w nich uczestniczyć i w jakiej formie są przeprowadzane? Odpowiedź znajdziecie poniżej!

Wybory prezydenckie za granicą - kto może wziąć w nich udział?

W wyborach prezydenckich może wziąć udział osoba, która:

 • najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat,
 • nie została pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu,
 • posiada ważny dokument tożsamości,
 • nie została ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu,
 • została wpisana do spisu wyborców,
 • nie została pozbawiona praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.

Najważniejszym krokiem jest wpisanie się do spisu wyborców. Spis wyborców nie jest stały więc nawet jeśli mieszkasz na stałe w danym kraju musisz każdorazowo zgłosić chęć wzięcia udziału w wyborach. Konsul dokonuje wpisu danej osoby na podstawie zgłoszeń, które w tym roku obowiązywały do 15 czerwca. Swoje zgłoszenie należało wnieść do konsulatu ustnie, pisemnie, telefonicznie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Ja skorzystałam z możliwości rejestracji elektronicznej. Konieczne oczywiście było podanie wszystkich swoich danych osobowych, numeru dokumentu jakim się posługujesz i obecnego adresu zamieszkania.

Wybory prezydenckie za granicą - przebieg głosowania na Majorce.

Na Majorce w tym roku głosowanie przebiega wyłącznie korespondencyjnie. Na stronie MSZ widnieje informacja, że wybory za granicą, zgodnie z obecnie obowiązującym prawem, odbędą się  osobiście albo korespondencyjnie. W utworzonych obwodach, w zależności od sytuacji na danym obszarze, możliwe jest głosowanie osobiste, osobiste i korespondencyjne lub wyłącznie korespondencyjne. Majorka zdecydowanie należy do ostatniego obszaru. Moja karta wyborcza została nadana 18 czerwca i została dostarczona 23 czerwca. Aby była ważna i wzięta pod uwagę musi zostać dostarczona do konsulatu w Barcelonie do 26 czerwca.

W poprzednich latach wybory odbywały się dokładnie tak jak w Polsce. W wyznaczonych obwodach zostawały powoływane komisje wyborcze, które nadzorowały przebieg wyborów zgodnie z zasadami i wymogami narzuconymi przez MSZ.

Wybory prezydenckie za granicą - jak wygląda pakiet wyborczy?

W pakiet wyborczy dostarczony do domu podczas przebiegu głosowania korespondencyjnego składa się z:

 • instrukcji głosowania korespondencyjnego ,
 • koperty na kartę do glosowania,
 • oświadczeniu o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania
 • karcie do głosowania
 • zaadresowanej kopercie do konsulatu w Barcelonie
Instrukcja jasno objaśnia jakie powinniśmy podjąć dalsze kroki aby odesłać kartę do głosowania w terminie i na poprawny adres. Wysyłka kosztuje 4,42 euro i pokrywa ją osoba głosująca. 

Jakie są moje odczucia co do wyborów korespondencyjnych?

Do wyborów korespondencyjnych podchodzę sceptycznie. Dlaczego? Wybory korespondencyjne na pewno pozostawiają dużą przestrzeń do nadużyć. Przede wszystkim w taką formę wyborów zaangażowana jest większa liczba osób i większe prawdopodobieństwo popełnienia ludzkiego błędu. Przytoczę tutaj sytuację, która spotkała bezpośrednio mnie.

W dniu dostarczenia mojej koperty z kartą do głosowania nie było mnie w domu. Listonosz włożył kopertę w szczelinę, w drzwiach, w którą zazwyczaj wkłada listy, które nie wymagją potwierdzenia doręczenia. Niestety koperta z karta do głosowania była na tyle duża, że nie mieściła się w miejsce dla regularnych kopert. Listonosz zwinął ją w rulonik i upchał tak, że jej większa część wystawała po zewnętrznej stronie drzwi. W tej sytuacji każdy przechodzień mógł z łatwością wejść w posiadanie mojej karty wyborczej, oświadczenia wyborczego, które zawierało moje dane osobowe. W najlepszym wypadku moja karta wyborcza po prostu by do mnie nie dotarła, w najgorszym ktoś mógł oddać głos i podpis za mnie! Myślę, że to tylko wierzchołek góry lodowej problemów jakie pojawiają się w trakcie przeprowadzenia tego typu wyborów. 

Głosowanie za granicą - frekwencja Polaków.

Jak donosi ,Gazeta Wyborcza’ w tym roku Polonia osiągnęła absolutny rekord zgłoszeń do rejestru spisu wyborców! Ponad 379 tysięcy Polaków wyraziło chęć oddania głosu na przyszłego prezydenta Polski. Liczby robią wrażenie? Przyjrzyjmy się bliżej poszczególnym krajom:

Wielka Brytania: 132 746 osób (korespondencyjnie: 127 647)

Niemcy: 60 867 osób  (korespondencyjnie: 56 234)

Stany Zjednoczone Ameryki: 33 876 osób (korespondencyjnie: 33 222)

Irlandia: 22 257 osób (korespondencyjnie: 21 399) 

Holandia: 17 813 osób (korespondencyjnie: 16  524)

Norwegia: 14 813 osób (korespondencyjnie: 13 731)

Francja: 12 043 osób (korespondencyjnie: 11 393)

Belgia: 11 386 osób (korespondencyjnie: 10 395)

Kanada: 9 327 osób (korespondencyjnie: 8 659)

Szwajcaria: 8 020 osób (korespondencyjnie: 7 464)

Szwecja: 7 428 osób (korespondencyjnie: 4 475)

Hiszpania: 6 561 osób (korespondencyjnie: 6 138)

Austria: 6 210 osób (korespondencyjnie: 1 664)

Dania: 5 498 osób (korespondencyjnie: 3 081)

Włochy: 5 347 osób (korespondencyjnie: 4 957)

Australia: 3 630 osób (korespondencyjnie: 3 347)

Islandia: 3 136 osób (korespondencyjnie: 477)

Czechy: 1 956 osób (korespondencyjnie: 340)

Luksemburg: 1 828 osób (korespondencyjnie: 1 662)

Portugalia: 1 159 osób (korespondencyjnie: 1 092).

Dajcie znać co na ten temat sądzicie!

Czekam na Was na moim FACEBOOKU i na INSTAGRAMIE!

Jeśli chcecie poznać więcej hiszpańskich ciekawostek z życia polki na Majorce zapraszam również do zakładki TRAVEL

Źródło

https://wyborcza.pl/7,75399,26037323,wybory-prezydenckie-2020-ponad-379-tys-polakow-zaglosuje-za.html

Udostępnij post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Wyspiara

Najnowsze posty

Hiszpania na Twoim stole – PAELLA

Paella – królowa hiszpańskich potraw! Pochodząca z Walencji ma wiele wersji, kombinacji i interpretacji ale głównym składnikiem niezmiennie powinien być ryż! Przygotowuje się ją w